Kurti, ambasadorit Hill: Askush s’duhet të ndihet i turpëruar për bombardimet

Kurti, ambasadorit Hill: Askush s’duhet të ndihet i turpëruar për bombardimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është përgjigjur ambasadorit amerikan në Serbi, Christopher Hill, që të premten u shpreh se “nganjëherë diplomacia dështon”, për t’u paraprirë ngushëllimeve familjeve serbe që pësuan nga bombardimet e NATO-s.

Në një organizim për nder të 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, Kurti ka thënë se “askush nuk duhet të ndihet i turpshëm apo fajtor në mesin e trupit diplomatik, qofshin amerikan apo evropian apo tjetër, as në Prishtinë e as në Beograd”.

“Vuajtja njerëzore e Kosovës është e vërteta historike e Serbisë. 24 marsi është një ditë e madhe, çdo vit, andaj, të gjithëve dhe për të gjithë: Gëzuar dhe kënaquni!” ka thënë ai, sipas komunikatës së Qeverisë, raporton Koha.net.

Në fjalimin në një ballkon të ndërtesës së Qeverisë, Kurti ka ironizuar me iniciativën e “Ballkanit të Hapur”.

“Ndryshe nga Iniciativa Rajonale e Ballkanit të Hapur, stafi im më pat propozuar Iniciativën e Ballkonit të Hapur me miqtë, të cilën e përqafova me gjithë zemër. Ndaj ju mirëpresim sërish, në nismën më të re: Ballkoni i hapur”, ka thënë ai. /Periskopi

Shpërndaje në: