Kurti: Më 13 maj shpresoj të kemi një marrëveshje me Serbinë për targat dhe mopagesën e energjisë në veri

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovs gjatë konferencës për medie me ministren gjermane të Mbrojtjes, u shpreh optimist për arritjen e marrëveshjes me Serbinë për targat dhe çështjen e energjisë në veri.

“Më 13 maj unë shpresoj që përfundimisht t’i kemi marrëveshjet edhe për zgjidhjen e targave, edhe për mospagesën e energjisë në veri, dhe për të të zhdukurit”.

Në fund Kurti ka falenderuar kancelarin gjerman, Olof Scholz për përpjekjet e tij në normalizimin e Kosovës me Serbinë.

Darka e mbrëmshme ishte darkë pune e organizuar nga kancelari gjerman. E falendereoj atë për kohën dhe përpjekjet e tij për t’i normalizur raportet mes Kosovës dhe Serbisë.

Kujtojmë se delegacioni i Kosovës me krye, Besnik Bislimin do të takohet në Bruksel me delegacionin serb, ku synohet një marrëveshje mes palëve për zgjidhjen e targave, për mospagesën e energjisë në veri, dhe për të të zhdukurit./Periskopi/