Laporta e thotë menjëherë: Kjo është shenja që Messi qëndron te Barcelona

Periskopi.com Sporti

Zgjidhja e së ardhmes së Lionel Messit te Barcelona do të jetë problemi i parë i Joan Laportas pas ri-zgjedhjes president i klubit për herë të dytë.

Joan Laporta është konfirmuar si presidenti i ri i Barcelonës dhe ai tashmë ka folur për të ardhmen e Lionel Messit në klub. Barcelona ishte përfshirë në një betejë serioze për të mbajtur Messin verën e kaluar, me superyllin argjentinas që e bëri të qartë se ai ishte i etur të largohej.

Barcelona përfundimisht e bindi Messin të qëndronte, por ka pasur një debat të vazhdueshëm nëse largimi i tij u shtye vetëm për një vit, përcjellë KosovaPress.

Një pjesë e madhe e ankesave të Messit me Barcelonën kishte të bënte me ish-presidentin Josep Bartomeu dhe foli në dhjetor për mënyrën se si 58-vjeçari u përpoq ta pikturonte atë si “njeriun e keq”

Por Barcelona tani po shkon në një drejtim të ri pasi Laporta fitoi zgjedhjet presidenciale të Barcelonës me një rezultat bindës të dielën në mbrëmje.

Ai fitoi më shumë se 54 përqind të votave, me Victor Font që regjistroi vetëm 30 përqind ndërsa Toni Freixa kishte pak më shumë se tetë përqind.

Laporta ishte president i klubit në Barcelonë midis viteve 2003 dhe 2010, duke mbikëqyrur shfaqjen e Messit si një super yll.

Dhe shefi i sapoemëruar i Barcelonës beson se duke parë Messin të japë votën e tij në zgjedhje është një “shenjë e qartë” që dëshiron të qëndrojë përfaqësuesi argjentinas.

“Të shohësh Lionel Messin që vjen të votojë sot, duke e parë atë duke marrë pjesë, kjo është shumë e thënë,” tha Laporta në një konferencë për shtyp.

“Njëzet vjet më parë ai bëri debutimin e tij me ekipin e të rinjve të Barçës.”

“Të shohësh lojtarin më të mirë në botë të dalë sot për të votuar është një shenjë e qartë e asaj që ne vazhdojmë të themi. Leo e do Barçën.

“Lojtari më i mirë në botë e do Barcën dhe shpresoj se kjo është një shenjë se ai do të qëndrojë në Barcelona, gjë që është ajo që të gjithë duam.”, theksoi Laporta.

Shpërndaje në: