“Luftëtarët në Azovstal janë ikona të trimërisë. Po mbrojnë civilizimin perëndimor”

Periskopi.com Uncategorized

Luftëtarët ukrainas të ngujuar brenda fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin e rrethuar të Mariupolit nuk janë duke luftuar vetëm për vendin por “për të gjithë civilizimin perëndimor”, ka thënë deputeti ukrainas, Andrii Osadchuk, përcjell Periskopi.

Duke folur për Sky News, Oradchuk i përshkruajti luftëtarët si “ikona të trimërisë” dhe tha se Ukraina është duke bërë çdo gjë që mundet për t’i shpëtuar “heronjtë tanë”.

“Ata nuk janë duke e mbrojtur vetëm Ukrainën, por të gjithë civilizimin e perëndimit. Kjo është me rëndësi të theksohet”, tha Osadchuk.

Ai foli edhe për sulmet e raportuara në Odesa, ku tha se: “Janë shkatërruar disa objekte jo-ushtarake. Disa hotele dhe qendra tregtare gjithashtu janë shkatërruar”, shtoi ai. /Periskopi/