Maqedoni Veriore, në 24 orët e fundit janë shëruar 36 persona nga Covid-19

Periskopi.com Lajme

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore, ka më shumë të shëruar, më pak të infektuar dhe një i vdekur.

Nga 408 qytetarë të testuar, janë regjistruar 26 raste me Kovid 19. Më së shumti në Shkup, 11, ma pas në Strugë6, Tetovë 3, dy të sëmurë të në Kumanovë dhe nga një në Manastir, Gostivar, Vinicë dhe Demir Kapi. Numri i përgjithshëm ka shkuar në 1326, ndërsa mbi 14 mijë qytetarë janë testuar për korona virus. Më shumë të sëmurë me Korona virus ka në Shkup, Kumanovë dhe Dibër.

Ministria e shëndetësisë njoftoi se në klinikën infektive në Shkup ka vdekur një pacient 80 vjeçar nga Shkupi i cili në klinikë është shtruar nga e marta. Numri i personave të vdekur është 57. Për 24 orë janë regjistruar edhe 36 raste të pacientëve të shëruar. Dy prej tyre janë shëruar në spital, ndërsa 34 në kushte shtëpiake. Në Maqedoni deri tani ka 337 qytetarë që llogariten si të shëruar. Ministri Venko Filipçe pret që me mbajtjen e maskave të zvogëlohet numri i të infektuarve nga Korona virusi.

 

Shpërndaje në: