Mbretëria e Bashkuar dërgon një zyrtar për të folur me talibanët

Periskopi.com Lajme

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka konfirmuar se një përfaqësues i qeverisë është takuar me udhëheqës të lartë të talibanëve

Takimi ka ndodhur  në Doha të Katarit për të diskutuar për kalim të sigurt nga Afganistani për shtetasit britanikë dhe afganët me të cilët kanë punuar.

Një zëdhënës i zyrës së kryeministrit ka thënë se “përfaqësuesi special i kryeministrit për Tranzicionin Afgan, Simon Gass, ka udhëtuar në Doha dhe po takohet me përfaqësuesit e lartë talibanë për të nënvizuar rëndësinë e kalimit të sigurt nga Afganistani për shtetasit britanikë dhe ata afganë që kanë punuar me ne gjatë njëzet vjetëve të fundit vjet”.

Shpërndaje në: