Mbyllet sezoni në Ligue1 të Francës – Kjo është rënditja finale në tabelë

Periskopi.com Sporti

Ka përfunduar sezoni 2021/22 në Ligue 1 të Francës, me xhiron e fundit që u zhvillua sonte prej orës 21:00.

Paris Saint-Germain veçse e kishte siguruar titullin e kampionit me 86 pikë gjithsej.

Parisienëve do t’i bashkohet në Champions League ekipi i Marseille që e siguroi kualifikimin tek sonte.

Në kualifikimet për Champions League do të jetë Monaco.

Rennes do të garojë në Evropa League, kurse Nice në Conference League.

Bordeaux dhe Metz janë dy ekipet që do të garojnë në Ligue 2 nga sezoni i ardhshëm, kurse St Etienne do të luajë në barazh.