Meta: Mirënjohje NATO-s dhe SHBA-ve që i dhanë fund gjenocidit, lavdi UÇK-së

Periskopi.com Lajme

Ish-Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka përkujtuar ditën e çlirimit të Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook, Meta shkruan se sot çdo shqiptar i gëzohet arritjeve të Republikës së Kosovës, faktor kyç për paqen, stabilitetin dhe sigurinë në rajon, shembull frymëzues i ndërtimit të demokracisë dhe shtetit ligjor, që meriton sa më parë të jetë anëtare e NATO-s, përfituese e liberalizimit të vizave, anëtare e Këshillit të Europës, si dhe çdo organizate ndërkombëtare.

Sipas tij ne këtë ditë historike nderojmë vizionin strategjik të Presidentit Ibrahim Rugova, rezistencën e lavdishme të UÇK, heroizmin legjendar të Komandantit Adem Jashari dhe sakrificat e çdo shqiptari që kontribuoi për lirinë dhe pavarësinë.