Milani dhe Interi prezantojnë stadiumin e ri prej 65 mijë ulëseve

Milani dhe Interi prezantojnë stadiumin e ri prej 65 mijë ulëseve

Milani dhe Interi prezantuan sot projektin për stadiumin e tyre të ri, duke këmbëngulur se 60-65,000 vende është ideali dhe duke siguruar tifozët se çmimet e biletave nuk do të rriten.

Planet kanë vazhduar për më shumë se tre vjet dhe janë rinovuar disa herë pas ankesave nga autoritetet lokale.

Ata ende nuk janë plotësisht të vendosur në formën e strukturës së re, e cila mund të jetë ovale dhe jo opsioni drejtkëndor i ‘Katedrales’.

Edhe vendndodhja nuk është e sigurt, pasi nëse nuk marrin leje për të ndërtuar pranë stadiumit ekzistues Giuseppe Meazza – i cili më pas do të rrëzohej – klubet ende mund ta çojnë stadiumin e tyre jashtë Milanos në Sesto San Giovanni.

“Projekti ynë është për një stadium prej 60-65,000 vendesh,” shpjegoi drejtori i Zhvillimit të Infrastrukturës së Interit, Mark van Huuksloot.

“Ajo që ne do të përpiqemi të bëjmë është ta mbushim atë çdo ndeshje, gjë që për momentin nuk po ndodh. Ne kemi shitje dhe profesion që është inferior se 65,000, plus ne duam të rrisim nivelin e mikpritjes së korporatave. Kjo do të ndihmojë gjithashtu për të mbajtur çmimet në kontroll, për të shmangur rritje të mëdha për fansat. Jam i bindur se do të jemi në gjendje t’i mbajmë të gjithë të lumtur”, u shpreh ai.

Stadio aktual Giuseppe Meazza, i njohur gjithashtu si San Siro për shkak të rrethit ku ndodhet, ka një kapacitet prej 80,018 ulëseve.

Shpërndaje në: