Moment historik në Olimpiadë: Dy atletë vendosin ta ndajnë së bashku medaljen e artë

Periskopi.com Sporti

Mutaz Essa Barshim i Katarit shtoi një medalje të artë në listën e cmimeve të tij në kërcim të gjatë në Tokio, të dielën.

Por ai do ta ndajë medaljen me Gianmarco Tamberin e Italisë, pasi të dy burrat regjistruan kërcime me 2.37 metra, shkruan Periskopi.

Pas tri dështimeve të secilit në 2.39 metra, ata përfunduan me barazim dhe u futën në një bisedë me një zyrtar të Olimpiadës, i cili fillimisht u ofroi atyre një kërcim të fundit për ta vendosur fituesin.

”A mund t’i kemi dy të arta?” pyeti Barshim.

Zyrtari tundi kokën dhe të dy atletët eskaluan nga gëzimi. /Periskopi.com/

Shpërndaje në: