Momenti kur KFOR-i ua dha vetëm 28 minuta ushtarëve serbë që të largohen nga Kosova (Video)

Periskopi.com Lajme

Më 12 qershor të vitit 1999, kur trupat e KFOR-it po përgatiteshin të hynin në Kosovë, pas arritjes së Rusëve në aeroportin e Prishtinës, kishte diskutime nëse KFOR-i do të hynte nga Shqipëria apo nga Maqedonia.

Një moment kur gjenerali Michael Jackson ishte takuar me disa ushtarë serbë, ai ju jep ultimatum të largohen për gjysmë ore nga Kosova.

“Duhet të shkoni për 30 minuta, dhe ora tani është 11”, thotë gjenerali Xhekson.

Pas një diskutimi prej dz minutash, ku serbët kundërshtojnë largimin, Xhekson kthehe dhe me bindje të plotë i thotë serbit: I keni vetëm edhe 28 minuta kohë. /Periskopi

Shpërndaje në: