Ndahet Çmimi Nobel për Letërsi: E fiton shkrimtari i madh nga Tanzania

Periskopi.com Lajme

Akademia suedeze ka shpallur më në fund edhe fituesin e Çmimit Nobel për Letërsi, viti 2021.

Fitues i sivjetmë është Abdulrazak Gurnah, shkrimtari i madh tanzian që ishte mes favoritëve për të fituar çmimin, përcjell Periskopi.

Çmimi Gurnah-së iu tha për “penetrimin e pakompromis dhe bashkëndjenjës të efekteve të kolonializmit dhe fatit të refugjatëve mes kulturash dhe kontinentesh”.

Shpërndaje në: