Ndiheni të lodhur? Ja çfarë duhet të konsumoni për të qendruar sa më energjik

Periskopi.com Zoya

Kur lodhja, mungesa e energjisë dhe dobësia nuk janë për shkak të një problemi shëndetësor, siç është hipotiroidizmi dhe anemia, atëherë shkaku me shumë gjasa është keq ushqyerja.

Shikoni cilat janë sekretet e dietës për të rifituar energjinë tuaj të humbur:

Ndiheni të lodhur? Ja çfarë duhet të konsumoni për

Mjalti
Mjalti ka vlera ushqyese dhe luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e energjisë. Ndihmon në luftimin e lodhjes, falë së lartë të vitaminave B dhe mineraleve.

Ndiheni të lodhur? Ja çfarë duhet të konsumoni për

Tërshëra
Tërshëra i jep energji trupit për shkak të karbohidrateve komplekse që përmban. Yëreshëra l;uan rol të rëndësishëm në funksionimin e duhur të metabolizmit, por edhe në funksionin e mirë neuromuskular për shkak të vitaminave B kompleks që përmban.

Ndiheni të lodhur? Ja çfarë duhet të konsumoni për

Bananet
Bananet janë të pasura me kalium, fibra dhe karbohidrate, prandaj janë një ushqim ideal, për të rritur energjinë. Një studim nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA zbuloi se bananet ishin po aq energjike sa pijet energjike për çiklistët.

Ndiheni të lodhur? Ja çfarë duhet të konsumoni për

Spinaqi
Spinaqi është i rëndësishëm për prodhimin e energjisë, funksionin imunitar dhe furnizimin me oksigjen të muskujve.

Ndiheni të lodhur? Ja çfarë duhet të konsumoni për

Kafja
Kafeina rrit funksionin e trurit, duke rritur nivelet e substancave të rëndësishme në sistemin nervor qendror. Kështu, na ndihmon të zgjohemi, të koordinojmë lëvizjet tona në mënyrë efektive dhe të mos lodhemi. Konsumimi i 75mg kafeinë shoqërohet me rritjen e vigjilencës, sipas Autoritetit Evropian të Sigurisë Ushqimore.

Shpërndaje në: