Ndihmësja e Klinton rrëfen sulmin seksual nga senatori amerikan: Më ftoi në shtëpi dhe mu hodh sipër

Periskopi.com Lajme

Një ish-ndihmëse e ngushtë e Hillary Clinton ka shkruar në një libër të ri se si ajo u sulmua seksualisht nga një senator amerikan.

Huma Abedin tha se politikani, i cili është  i paidentifikuar u hodh mbi të në një divan në mesin e viteve 2000 pasi e ftoi në shtëpinë e tij. Ajo thotë se e kundërshtoi atë ndërsa ai u përpoq ta puthte dhe shpëtoi. Zonja Abedin, tani 45 vjeçe, nuk zbulon identitetin e senatorit, apo as partinë e tij.

Pretendimi është detajuar në librin e saj të ri “Both/And: A Life in Many Worlds”, i cili do të botohet javën e ardhshme.

Zonja Abedin ishte një nga kandidatet demokrate për presidente në vitit 2016 dhe ish-sekretare e shtetit të kohës së Obamës, ndihmësja më e besuar e zonjës Clinton. Dikur u përshkrua nga ajo si “vajza e dytë”.

Ajo përshkruan sulmin seksual, ndërsa rrëfen punën e saj për zonjën Clinton kur ajo ishte senatore amerikane për Nju-Jorkun, midis viteve 2001-09.