Në Hong Kong mbyllen shkollat shkaku i virusit

Periskopi.com Lajme

Autoritetet në qytetin e goditur nga virusi, Wuhan, e kanë ndaluar qarkullimin e veturave në qendër të qytetit, ndërsa në Hong Kong do të mbyllen shkollat për dy javë me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit.

Kryetarja e Hong Kongut, Carrie Lam, tha se qeveria e saj do të shpallë gjendje emergjente dhe do t’i mbyllë shkollat fillore dhe të mesme për dy javë në prag të festës së Vitit të Ri Kinez. Shkollat do të hapen më 17 shkurt.

Përpos mbylljes së shkollave, edhe trenat dhe fluturimet drejt qytetit Wuhan do të ndërpriten. Këto masa po merren për shkak të frikës nga përhapja e virusit gjatë festës më të popullarizuar në Kinë.

Virusi tashmë është përhapur në disa provinca të Kinës, por edhe në shtete të tjera, përfshirë Tajlandën, Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara.

Në mesin e simptomave të këtij virusi përfshihen problemet me frymëmarrje, temperatura e lartë dhe kollitja, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

Shpërndaje në: