Nga sot më ftohtë dhe shi, ndryshon moti

Periskopi.com Lajme

Nga e mërkura më ftohtë dhe shi, parashikon “Prishtina Weather”.

Ndërsa nga dita e enjte do të kemi mot më të qëndrueshëm dhe me më shumë diell, mirëpo me mëngjese mjaft të ftohta.  Nga e premta dhe fundjavë temperaturat marrin trend rritës përreth vlerave më mesatare.

Datat:

18.05 – Freskët, paradite me reshje të dobëta shiu.  Ditën vransirat fillojnë të shpërndahen.

19.05 – Në mëngjes ftohtë.  Ditën pjesërisht vranët, me intervale më të gjata me diell, por mbetet më freskët.

20.05 – Pas mëngjesit të ftohtë, ditën e kryesisht me diell dhe stabil.

Temperaturat minimale luhaten ndërmjet 10C e 13C, mirëpo ditën e enjte dhe premte zbresin në 4C e 5C, ndërsa maksimalet pasi rritën deri në 28C ditën e martë, të mërkurën e enjten zbresin edhe në 17C e 18C.