Nga strijat deri tek buzët e thara, këto janë 10 sekrete se si t’i zgjidhni problemet e bukurisë

Periskopi.com Zoya

Pothuajse të gjithë kanë parë një blog bukurie këto ditë. Vetëm në SHBA, mbi 50% e grave herë pas here shohin bloge bukurie dhe 34% ndjekin këshilla nga mësimet në YouTube. Me këtë sasi informacioni lehtësisht të arritshme, duket se nuk ka pothuajse asgjë tjetër për të na befasuar. Por lista më poshtë do t’ju prezantojë me disa informacione të papritura për disa nga problemet më të zakonshme të bukurisë.

1. Pastë luleshtrydheje për të trajtuar djegiet pas depilimit.

Pucrat pas depilimit mund të jenë të dhimbshme dhe irrituese. Një mënyrë befasuese për të zvogëluar dhimbjen dhe ënjtjen është që të bëni disa luleshtrydhe së bashku me salcë kosi dhe ta aplikoni masën direkt në lëkurë për 10-15 minuta. Efektet e dobishme të luleshtrydheve janë të lidhura me vetitë e tyre anti-inflamatore dhe anti-oksiduese dhe përbërjen e jashtëzakonshme të mineraleve dhe vitaminës C.

2. Sodë buke dhe limon për të hequr njollat ​​nga thonjtë tuaj.

Thonjtë tuaj mund të bëhen të verdhë për shumë arsye: nga manikyri, pirja e duhanit, sëmundja e mëlçisë, zakonet e dobëta të jetesës. Edhe pse është gjithmonë e rëndësishme të konsultoheni me një specialist dhe të luftoni problemet e brendshme, ekzistojnë disa ilaçe shtëpiake për t’i bërë thonjtë tuaj të duken më mirë. Një nga këto mjete është një përzierje e limonit dhe sodës, që ka veti zbardhuese dhe eksfoluese.

Bëni një pastë të trashë duke përzier një lugë gjelle sodë, gjysmë lugë vaj ulliri dhe një lugë lëng limoni. Duke përdorur një furçë dhëmbësh të butë, aplikoni përzierjen në thonjtë tuaj dhe hiqeni pas 5 minutash. Përsëriteni procedurën çdo 2 javë për rezultate më të mira. Limoni është një agjent natyral zbardhues dhe përdoret për zbardhjen e lëkurës.

3. Qymyr për të zbardhur dhëmbët.

Është për t’u habitur se diçka aq e errët sa qymyri mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve. Gjithçka duhet të bëni është të shtypni një tabletë me qymyr të aktivizuar, të shtoni pak ujë dhe ta përzieni. Butësisht aplikoni masën e krijuar dhe shpëlajeni pas 3 minutash. Ju nuk duhet ta kryeni këtë procedurë shumë shpesh pasi qymyri i drurit mund të jetë shumë i ashpër.

Ajo që mund të bëni tjetër është të blini një pastë dhëmbësh të veçantë, e cila ka qymyr si një nga përbërësit e saj.

4. Thjerëzat e zeza për të trajtuar skajet e ndara tek flokët.

Thjerëzat e zeza ju ndihmojnë të hiqni qafe skajet e ndara. Për të bërë një maskë flokësh, bluaj gjysmë gote thjerrëzash të zeza, shtoni një lugë gjelle fara kopër dhe shtoni pak kos në përzierje. Aplikojeni maskën në flokët tuaj dhe lajeni me ujë të ngrohtë pas një ore.

5. Aspirinë për kallot.

Kallot mund të shkaktojnë dhimbje, inflamacion dhe erë të keqe. Aspirina është një ilaç i mirë për to dhe kërpudhat e këmbës, pasi acidi salicilik është metaboliti kryesor i tij. Shtypni 4 tableta dhe përziejini me ujë dhe lëng limoni.

Aplikojeni pastën në kallo, mbuloni sipërfaqen me një peshqir dhe pas 20 minutash shpëlajeni. Pas kësaj, fshini butësisht këmbët dhe thajini. Përsëriteni procedurën dy herë në javë.

6. Avokado për të zbutur flokët e ashpër.

Për të zgjidhur këtë problem, bëni një maskë me avokado dhe pak kos dhe aplikojeni në flokët tuaj për 45 minuta dy herë në javë.

Avokado përmban vitamina të dobishme për riparimin dhe ushqimin e flokëve ndërsa kosi zbut flokët. Kosi mund të zëvendësohet me majonezë.

7. Patatet për të trajtuar strijat.

Strijat janë një problem i zakonshëm për gratë, që shfaqen si rezultat i hapjes së lëkurës gjatë shtatzënisë ose adoleshencës. Lëngu i patates përmban vitamina dhe minerale të dobishme që promovojnë rritjen dhe restaurimin e qelizave të lëkurës dhe, si rezultat, ndihmon që shenjat të zbehen. Fërkoni një fetë patate tek shenja për disa minuta, lëreni të thahet dhe më pas shpëlajeni me ujë.

Lëngu i patates nuk do të kurojë në mënyrë magjike strijat, por do t’i bëjë ato më pak të dukshme.

8. Lugë për të hequr rrathët poshtë syve.

Të gjithë kemi dëgjuar se qeset e çajit, kastravecat dhe fetat e patateve mund të na ndihmojnë të heqim qafe rrathët e zinj në mëngjes, por ekziston një mënyrë që nuk kërkon fare produkte. Për këtë vendosni një lugë metali të ftohtë në sytë tuaj për dhjetë minuta para se të aplikoni make up.

9. Mjaltë për të shëruar buzët e thara.

Buzët mund të thahen për shkak të motit të nxehtë ose të ftohtë, alergjive dhe frymëmarrjes së shpeshtë me gojë të hapur. Mjalti është një metodë tradicionale për të luftuar këtë problem dhe është përdorur në qytetërimet antike të Egjiptit, Kinës dhe Afrikës për shkak të vetive të tij hidratuese dhe shëruese. Mund ta aplikoni siç është ose me pak limon para gjumit, ose si një përzierje me sheqer për një pastrim të thellë.

10. Limon me mjaltë për të trajtuar aknet.

Kombinoni limon me mjaltë dhe aplikojeni këtë maskë dy herë në javë. Do të vini re gjithashtu përfitime të tjera, të tilla si një ulje e rrudhave dhe lëkurë që duket e freskët dhe e qetë.

Shpërndaje në: