Ngitet flamuri ukrainas në Izium, Zelensky merr pjesë në qytetin e çliruar

Ngitet flamuri ukrainas në Izium, Zelensky merr pjesë në qytetin e çliruar

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, pa teksa ngrihej flamuri i vendit të tij në Izium, një qytet i rimarrë së fundmi.

Forcat ruse u larguan nga Iziumi javën e kaluar, pasi një kundërofensivë e rrufeshme ukrainase rimori pjesë të mëdha të rajonit verilindor Kharkiv.

Zelenskyy, me dorën në zemër, shikoi dhe këndoi himnin kombëtar, ndërsa flamuri u ngrit përpara një ndërtese të djegur të një bashkie.

Forcat ruse u tërhoqën nga Bucha, afër Kievit, në fillim të luftës. Qyteti erdhi në vëmendjen globale pasi trupat e civilëve, shumë që tregonin shenja torture,  u gjetën të hedhura në rrugë.

Prokurorët thanë se kanë gjetur gjashtë trupa me gjurmë torture në fshatrat e rimarra së fundmi në rajonin e Kharkiv.

Zelenskyy tha se ndërsa ushtarët ukrainas rimorën fshatrat, “jeta kthehet”.

Shpërndaje në: