Ngrënia e bajameve çdo ditë mund t’ju shpëtojë jetën; Zbuloni të gjitha të mirat që sjellin këto fruta të thata

Periskopi.com Zoya

Ngrënia e bajameve mund të shpëtojë jetën tuaj. Në Shoqatën Amerikane të Zemrës zbuluan se konsumimi i ulët i bajameve rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Midis arrave bajamet janë gjithashtu të preferuarat për luftimin e disa lloj sëmundjeve.

Rrit shanset për të shpëtuar njëherë e mirë nga puçrrat: Pacientët me puçrra të rënda prezantuan rreth 9% më pak vitaminë E në qarkullimin e tyre të gjakut. Konsumimi i bajameve është ideali për të përmirësuar kushtet e lëkurës. Bajamet janë të mbushura me vitaminë Dhe antioksidantë që mund t’ju ndihmojnë të kuroni puçrrat dhe rinovoni lëkurën tuaj nëse mund t’i rezistoni niveleve të larta të yndyrës omega-6.

Ngrënia e bajameve ndihmon në luftimin e diabetit dhe në uljen e nivelit të sheqerit në gjak falë mineraleve që përmbajnë.

India ka një traditë të gjatë të ngrënies së bajameve si ilaç natyral për një rregullim të rrjedhës së zorrëve dhe për të fituar energji pas lindjes.  Bajamet janë një përbërës thelbësor në dieta dhe shpesh rekomandohen për gratë pas lindjes për t’i ndihmuar ato të shërohen shpejt dhe të shmangin shenjat e strijave

Siç u përmend më parë në këtë artikull, bajamet mund të përmirësojnë aktivitetin e trurit. Ngrënia e 74 gramëve  bajame në javë mund ta bëjë fëmijën tuaj më të zgjuar, këto janë studime të kryera nga shkencëtarët spanjollë që vëzhguan 2,208 gra shtatzëna. Fëmijët u monitoruan atëherë kur ishin 1, 5 dhe 8 vjeç. Fëmijët, nënat e të cilëve hanin bajame gjatë shtatëzanisë shënuan më shumë në testet e tyre të inteligjencës.

Shpërndaje në: