Një imam, një guvernator dhe komandanti i njësisë për mbrojtjen e presidentit – Zbulohet identiteti i viktimave të tjera nga rrëzimi i helikopterit në Iran

Një imam, një guvernator dhe komandanti i njësisë për mbrojtjen e presidentit – Zbulohet identiteti i viktimave të tjera nga rrëzimi i helikopterit në Iran

Zbulohet identiteti i viktimave të tjera nga rrëzimi i helikopterit në Iran: Një imam, një guvernator dhe komandanti i njësisë për mbrojtjen e presidentit

Janë publikuar emrat e disa prej të vrarëve në rrëzimin e helikopterit, përveç presidentit iranian Ebrahim Raisi dhe ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian.

Agjencia shtetërore e lajmeve IRNA raporton se Ayatollah Mohammad Ali Al-e Hashem, imami i qytetit të Tabrizit dhe gjenerali Malek Rahmati, guvernatori i provincës iraniane të Azerbajxhanit Lindor, ishin gjithashtu në helikopter.

U vra edhe komandanti i njësisë për mbrojtjen e presidentit, Sardar Seyed Mehdi Mousavi, si dhe një numër i caktuar truprojash dhe ekuipazhi të helikopterit, emrat e të cilëve ende nuk janë bërë të ditur.

Vdekja e presidentit iranian Ebrahim Raisi nuk mund të kishte ardhur në një “kohë më të paqëndrueshme” si për Iranin ashtu edhe për rajonin, thotë në një analizë kryeredaktorja ndërkombëtar e CNN, Christiane Amanpour.

Ajo tha se vdekja e Raisit vjen ndërsa lufta e Izraelit kundër Hamasit vazhdon në muajin e saj të tetë, duke nxitur një katastrofë humanitare në rritje dhe duke rritur tensionet rajonale.

“Lufta e përjetshme në hije midis Izraelit dhe Iranit që ka vazhduar ka dalë në dritë javët e fundit,” tha Amanpour. “Mund të imagjinoni për Shtetet e Bashkuara, për Perëndimin, një nga çështjet më të rëndësishme është çështja bërthamore iraniane”, shtoi ajo.

Raisi mori presidencën pasi negociatat me SHBA-në se si të ringjallnin marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 ngecën.

Amanpour vuri në dukje se Raisi në një moment konsiderohej pasardhësi i Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei, i cili është 85 vjeç.

“Në atë kohë konsiderohej se Raisi e kishte skualifikuar veten deri diku, duke pasur parasysh kryengritjen politike dhe popullore kundër tij në Iran. Përveç faktit që ekonomia është me të vërtetë e keqe për njerëzit, ajo nuk konsiderohet se i ka sjellë fare prosperitet kombit iranian”, tha Amanpour.

Raisi nuk ishte i panjohur për grindjet e brendshme politike dhe ishte shumë i përfshirë në represionin pas Revolucionit Iranian që e ktheu vendin në një republikë islamike.

“Ai mbikëqyri disa nga gjyqet për revolucionin dhe në një moment nënshkroi një që çoi në ekzekutimin e mijëra zyrtarëve kundër regjimit,” tha Amanpour.

Shpërndaje në: