“Një kapiten i pa vaksinuar, është i paqëndrueshëm” – zviceranët e ‘kryqëzojnë’ Granit Xhakën

Periskopi.com Sporti

Një test tjetër PCR duhet të zhvillohet sot (e enjte) dhe të sqarojë nëse ekipi kombëtar do të duhet të luajë pa kapitenin e tyre të dielën.

Ndërsa zëdhënësi i SFV Adrian Arnold dhe trajneri Murat Yakin theksojnë se megjithëse ka një rekomandim vaksinimi, i takon secilit lojtar nëse ata duan të vaksinohen apo jo, por lexuesit e mediumit zviceran e shohin pak më ndryshe. Shtatë nga dhjetë lexuesit mendojnë se është neglizhencë që Xhaka të mos vaksinohet.

Shumë lexues nuk e kuptojnë që kapiteni i ekipit nuk u vaksinua. Lexuesi Andrea Müller shkruan: “Një model, nuk mund të jetë më keq!”. Dhe lexuesi Bernhard Aegerter pajtohet: “Thjesht i papërgjegjshëm për një kapiten”. “Një kapiten i pavaksinuar nuk është i qëndrueshëm”, shkruan Paul Neidhart.

Lexuesi Walter Brun e pyeti veten: “Pse shoqata e futbollit nuk lejon vetëm njerëzit e vaksinuar në fushë? Dhe kjo në të gjitha ligat”.

Lexuesit e tjerë, nga ana tjetër, shqetësohen nga zhurma dhe titujt që rezultati i tstimit shkaktoi dje. “Edhe çfarë? Brenda pak ditësh ai do të luajë përsëri futboll, si kolegët e tij të shëruar në ekip. Ku qëndron problemi? Ky ishte vendimi i tij personal dhe duhet respektuar”, shkruan lexuesi Peter Schweizer. Lexuesi Kathrin Johnson e konsideron Xhakën si një model, pikërisht për shkak të vendimit të tij kundër vaksinimit: “Ai po dërgon një sinjal që të mos i nënshtrohet çdo presioni”.

“Është e drejta e tij të veproj në këtë mënyrë”, beson lexuesi Markus Tschirren dhe qëndron pas fjalëve të trajnerit Yakin.

Më në fund, lexuesi Thomas Glauser shkruan: “Shërohu shpejt, Granit! Mezi pres të të shoh të luash përsëri në formë dhe plot gjallëri!”.

Shpërndaje në: