Një zakon që është i keq për shëndetin: Pse nuk është mirë të bëni dush para gjumit?

Periskopi.com Zoya

Dushi para gjumit relakson, kjo është e sigurt, por ky zakon që shumica e praktikojnë megjithatë nuk është i shëndetshëm

Mjekët këshillojnë që dushi para gjumit të zhvendoset më herët – të paktën një orë para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që të mos i bëjmë vetes më shumë keq sesa mirë.

Këto janë arsyet pse duhet të shmangni dushin para gjumit:

-Të bësh dush para se të flesh gjumë përshpejton rrahjet e zemrës

-Nëse keni pasur ndonjëherë ndjenjën se zemra juaj rreh më shpejt pas një dushi të nxehtë, ka një shpjegim ekspertësh për këtë.

-Natyrisht, uji i nxehtë rrit presionin e gjakut, ndërsa mjekët paralajmërojnë se madje mund të nxehet trupi dhe të shkaktojë stres në zemër.

-Kur zemra rreh shpejt, ne jemi të shqetësuar dhe do të jetë e vështirë për ne të flemë në kohën e planifikuar.

-Cilësia e flokëve mund të bjerë

-Nëse i lagni flokët gjatë dushit dhe urreni t’i thani, do të bini në gjumë me flokë të lagur, dhe kjo shkakton shumë probleme shëndetësore

-Gjithashtu, një jastëk i lagur do të jetë një mjedis i përshtatshëm për formimin e baktereve, të cilat mund të sjellin probleme të ndryshme me lëkurën e kokës, si kruajtje, acarim apo zbokth.