Norvegjia i dhuron Ukrainës 22 aviatorë dhe ndihma tjera ushtarake

Periskopi.com Lajme

Ukraina po vazhdon të marrë ndihma ushtarake nga shumë shtete që botës, teksa pushtimi rus që nisi më 24 shkurt është duke vazhduar.

Norvegjia i ka dhuruar Ukrainës 22 aviatorë vetëlëvizës, duke përfshirë pjesë këmbimi, municione dhe pajisje të tjera, ka thënë ministria norvegjeze e Mbrojtjes, shkruan Aljazeera.

“Qeveria norvegjeze ka pritur të shpallë publikisht donacionin për arsye sigurie. Donacionet e ardhshme nuk mund të shpallen apo komentohen”, thuhet në një deklaratë.