Osmani e njofton kryeministrin e Libanit për zhvillimet e fundit në Kosovë

Osmani e njofton kryeministrin e Libanit për zhvillimet e fundit në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në New York ku po mbahet sesioni i 78-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Libanit, Najib Mikati.

Në komunikatën për media thuhet se në këtë takim, Osmani ka theksuar përkushtimin e Kosovës për  formalizmin e marrëdhënieve diplomatike.

“Presidentja Osmani e ka njoftuar kryeministrin Mikati edhe për zhvillimet e fundit në Kosovë”, thuhet po aty.

Bëhet e ditur se ata kanë diskutuar edhe për mundësitë e bashkëpunimit  në fushat e interesit të përbashkët.

“Në takim me kryeministrin Mikati, presidentja Osmani foli edhe për organizimin e edicionit të dytë të Forumit global të Grave, Paqes dhe Sigurisë që mbahet më 23 tetor të këtij viti dhe i bëri ftesë për pjesëmarrje atij dhe zyrtarëve të tjerë libanezë”, thuhet në fund të komunikatës.

Shpërndaje në: