Pas 100 vjetësh, portreti i humbur i Lord Nelson shfaqet për herë të parë (Foto)

Periskopi.com Kulturë

Një pikturë e humbur dikur, e admiralit Lord Nelson, që paraqet fytyrën e tij të dhëmbëzuar dhe vetullën e zhdukur,  do të dal në ekspozitë në Londër.

Portreti i admiralit të famshëm u pikturua nga artisti italian Leonardo Guzzardi në vitin 1799.

Kjo pikturë u pa publikisht në një artikull të gazetës më 1897, njofton Klan Kosova.

Plagët e heroit të famshëm të Marinës Mbrëtore u shkaktuan nga metalet fluturuese gjatë betejave dhe ishin një pjesë e rëndësishme e karakterit origjinal të Guzzardiut se sa shumë portrete të mëvonshme,

Piktura u rizbulua nga një koleksion privat amerikan nga tregtari i arteve dhe prezantues i programit BBC Fake or Fortune, Philip Mold.