Pas aksidentit të tmerrshëm në Formula 1, flet piloti i cili shpëtoi mrekullisht

Periskopi.com Sporti

Pas aksidentit të tmerrshëm në Çmimin e Madh të Britanisë, Zhou Guanyu ka pohuar se sistemi “HALO” i shpëtoi jetën.

Në Silverstone, makina e shoferit Alfa Romeo u kthye përmbys pas një përplasjeje me shoferin e Mercedesit, George Russell, shkruan Periskopi.

Para se të përplasej me barrierat, ai rrëshqiti 200 metra përgjatë rrugës dhe më pas në zhavorr.

Kështu, Russell vozitësi i Mercedesit u hodh nga makina e tij për ta kontrolluar 23-vjeçarin, Guanyu mori ndihmë mjekësore.

Guanyu foli rreth aksidentit, ku tha se sistemi “HALO” ia shpëtoi atij jetën.

“Jam në rregull, gjithçka është e qartë. Halo më shpëtoi sot,” shkroi Guanyu në Twitter.

“Faleminderit të gjithëve për mesazhet tuaja të mira”, shkroi ai.