Për çfarë u pajtuan Kurti dhe Merkel në Tiranë?

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se me Merkelin u pajtuan që Procesi i Berlinit është platforma për bashkëpunim rajonal.

Kryeministri Kurti ka thënë se i ka nënvizuar kancelares gjermane nevojën për inevstim në ekonomi dhe në arsim. Ai shtoi se u pajtuan që Procesi i Berlinit mbetet platforma për bashkëpunim rajonal.

“Në takimin me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, nënvizova nevojën për investim në ekonomi dhe në sistemin tonë arsimor për të krijuar vende të reja të punës. U pajtuam se Procesi i Berlinit mbetet paltforma për bashkëpunim rajonal. Kjo deklaratë e Kurtit është edhe mesazh indirekt për Edi Ramën, Vuçiqin e Zoran Zaevin, meqë kreu i Qeverisë së Kosovës në vazhdimësi ka injoruar iniciativqën e treshës për “Open Balkan”, ka njoftuar Kurti.