Përdorimi i marijuanës po rritet ndjeshëm tek të moshuarit mbi 65 vjeç, ja çfarë po ndodh me trupin e tyre

Periskopi.com Zoya

Numri i të moshuarve amerikanë mbi moshën 65 vjeç, të cilët pinë duhan marihuanë ose përdorin edibles u rrit dyfish midis 2015 dhe 2018, sipas hulumtimit të publikuar të hënën në JAMA.

Shtatëdhjetë vjeçarja Carol Collin nga California është një prej tyre. Rreth dy vjet më parë ajo filloi të hajë një “çamçakëz” të marijuanës çdo natë para se të flintë për ta ndihmuar në gjumë.

“Unë vuaj nga një pagjumësi absolute kronike që kur kam qenë një fëmijë”. Unë e përdor marijuanën çdo natë sepse më ndihmon të fle gjithë natën dhe mos më shkaktojë mërzitje në mëngjes”, tha Carol.

Për qetësimin e dhimbjes, Collin përdor një krem aktual që përmban të THC – përbërës të bimës së marijuanës.

Kremrat dhe pilulat aktuale me THC janë në dispozicion vetëm në shtetet të cilat kanë legalizuar hashashin për përdorim rekreativ.

“Unë jam duke e bërë këtë për të fjetur dhe për të siguruar lehtësimin e dhimbjes dhe funksionon më së miri,” tha ajo. “Unë nuk do ta kisha bërë atë nëse ishte e paligjshme.”

“Ajo që po shoh në klinikën time janë shumë të moshuar të cilët janë shumë kuriozë për kanabisin për të kuruar sëmundjet kronike”,  tha Dr. Benjamin Han, profesor ndihmës i mjekësisë geriatrike dhe kujdesit paliativ në NYU Grossman Shkolla e Mjekësisë, një tjetër bashkautor i punimit.

Është bërë një Sondazhi Kombëtar për Përdorimin e Drogës dhe Shëndetin, një studim përfaqësues kombëtar me 15,000 njerëz në SH.B.A., të cilët nuk jetojnë në një institucion, siç është një shtëpi pleqsh.

Në vitin 2006, vetëm 0.4% e të moshuarve mbi 65 raportuan se përdorin produkte marijuanë. Studimi i publikuar rishtazi zbuloi se deri në vitin 2015, numri ishte dyfishuar në 2.4%. Deri në vitin 2018, ajo ishte dyfishuar përsëri, me 4.2% të të moshuarve mbi 65 vjeç që përdornin hashash.

Përdorimi ishte më i larti midis grave, minoriteteve racore ose etnike, dhe të moshuarit që ishin martuar, ishin të arsimuar në kolegj, kishin probleme të shëndetit mendor dhe kishin të ardhura nga 20,000 deri në 49,000 dollarë dhe 75,000 $ ose më të larta.

Gjetjet shqetësuese

“Një rritje befasuese e përdorimit u gjet në të moshuarit mbi 65 vjeç me diabet – një rritje relative 180% gjatë periudhës së studimit. Për dallim nga kanceri ose Parkinson, diabeti nuk është një sëmundje për të cilën zakonisht marijuana do të konsiderohejNuk jam i sigurt pse njerëzit e moshuar me diabet po përdorin gjithnjë e më shumë kanabis,” tha Han.

Një nga gjetjet më shqetësuese, tha ai, ishte një rritje në përdorimin e kanabisit tek të moshuarit që përdorin gjithashtu alkool. Në vitin 2015, vetëm 2.9% e të moshuarve raportuan se ishin përdorues të alkoolit dhe kanabis. Deri në vitin 2018 kishte kërcyer në 6.3%.

“Studime të vogla kanë treguar se kanabisi mund të jetë i dëmshëm për njerëzit që mund të kenë pësuar ndonjë sulm në zemër kohët e fundit”, tha Dr. Han.

“Ka një bazë provash shumë të kufizuar për cilat janë përfitimet e kanabisit, kush përfiton më shumë, cilat janë rreziqet dhe kush mund të dëmtojë më shumë,” tha Han.

“Marijuana mund të rrisë përqëndrimet të ëarfarinës dhe të rrisë rrezikun për gjakderdhje.

“Barërat e këqija janë forcuar gjatë dekadave të fundit  dhe shumë nga këta të moshuar nuk marrin dozën e duhur.

Ka shumë histori të ndryshme, ku njerëzit janë një kek të tërin me marijuanë ose në kafe dhe më pas lajmërojnë urgjencën sepse mendojnë se po vdesin.

Ngrënia apo pirja e duhanit  të marijuanës nuk është shqetësim për 74-vjeçaren Carol Collin. Carol shprehet se ajo dhe shumë moshatarë të saj e konsumojnë marijuanën vetëm për lehtësimin e dhimbjes sepse funksionon.

Shpërndaje në: