Përkulje për brilancën e kësaj rutine të gjuajtjes së lirë nga Conventry që ishte aq sensacionale, saqë FIFA e ndaloi

Periskopi.com Sporti

Ernie Hunt i Conventry Cityt dhe Willie Carr përgjithmonë do të lidhen me brilancën nga gjuajtja e lirë.

Të gjithë në fuboll admirojnë të inspirohen nga një rutinë e gjuajtjes së lirë dhe kemi arsye të mirë të besojmë se askush asnjëherë nuk e ka mposhtur trukun e ‘gomarit’ që doli të jetë aq problematik, saqë u pezullua.

Kur mendoni për rutinat gjeniale, ju shpesh imagjinoni tre apo katër lojtarë duke qëndruar rrotull topit në një mënyrë që arrin ta hutojë mbrojtjen kundërshtare, transmeton Periskopi.

Por asnjëra nga tekntikat nuk mund të barazohet me teknikën e ‘gomarit’ që Hunt dhe Carr e bënë në vitin 1970, sepse e dini që keni bërë diçka si duhet kur i kërkohet FIFA-s të intervenojë.

Sipas ‘Independent,’ Carr dhe Hunt kishin kaluar një kohë të konsiderueshme duke praktikuar rutinën para udhëtimit drejt Evertonit, plot 51 vite më parë.

Dhe kur Conventry fitoi një gjuajtje të lirë në pjesën e dytë jashtë zonës së penalltisë, Carr ngriti topin në ajër ‘stili-gomar’.

Hunt pastaj vazhdoi duke goditur topin me volej duke e dërguar në rrjetë, teksa ishte aq impresiv, saqë fitoi çmimin ‘BBC Goli i Sezonit’.

Tani, është e lehtë të shihet pse FIFA pezulloi trukun e ‘gomarit’ sepse kërkonte që Carr të kishte kontakte të qëndrueshme me topin në krahasim me një prekje rudimentare në mënyrë që ta lëvizte lart.

‘Mbrapa Rrjetit: 100 Gola të Artë’ nga Billy Edgar shpjegon se vendimi i FIFA -s rrotullohej rreth faktit se topi nuk konsiderohej se kishte lëvizur perimetrin e tij të plotë para prekjes së dytë. /Periskopi.com/