Përleshjet më të frikshme në histori që rezultuan me tragjedi kur bota u shokua totalisht

Përleshjet më të frikshme në histori që rezultuan me tragjedi kur bota u shokua totalisht

Mbrëmë në ndeshje ndërmjet  Arepa dhe Persevaya ishte rasti më i freskët i tragjedisë në futboll që la të vdekur 127 perosna dhe 200 të tjerë u plagosën rëndë.

Kjo ndodhi pas ndeshjes kur tifozët e të dyja skudrave dolën në fushë dhe filluan përleshjet e përgjakshme, shkruan Periskopi.

Por, kjo nuk është tragjedia e vetme në futboll dhe në botë, pasi “Associated Press” ka radhitur tragjeditë që shokuan botën në sport, muzikë, artë e me radhë.

Kjo pjesë e artikullit është siguruar nga Associated Press:

3 dhjetor 1979 – 11 njerëz vriten ndërsa mijëra fansa nxitojnë të marrin pjesë në një koncert të The Who në Riverfront Coliseum në Cincinnati .

20 janar 1980 – Një stadium i përkohshëm katërkatësh prej druri shembet në një ndeshje me dema në Sincelejo, Kolumbi , duke vrarë rreth 200 spektatorë.

20 tetor 1982 – 66 persona vdesin në një grumbullim tifozësh duke lënë një ndeshje të Kupës UEFA midis Spartak Moskës dhe Haarlem, të Holandës, në stadiumin Luzhniki në Moskë .

28 maj 1985 – 39 persona vdiqën në dhunën e tifozëve në finalen e Kupës Evropiane 1985 midis Liverpool dhe Juventus në stadiumin Heysel në Bruksel .

13 mars 1988 – 93 njerëz vriten kur mijëra tifozë futbolli hyjnë në daljet e mbyllura të stadiumit për t’i shpëtuar një stuhie të papritur breshëri në Katmandu, Nepal .

15 prill 1989 – 97 njerëz vdesin dhe qindra u plagosën në një përplasje tifozësh në stadiumin e mbipopulluar Hillsborough në Sheffield, Angli . Një person vdiq në vitin 2021 nga pneumonia aspirative, ndaj së cilës ai kishte mbetur i prekshëm për shkak të lëndimeve nga fatkeqësia.

2 korrik 1990 – Gjatë haxhit vjetor në Arabinë Saudite , 1,426 pelegrinë myslimanë, kryesisht nga Azia, vdesin brenda dhe rreth një tuneli të gjatë këmbësorë që çon nga Meka në Mina.

13 janar 1991 – 42 persona vriten kur tifozët përpiqen t’i shpëtojnë përleshjeve në stadiumin Oppenheimer në Afrikën e Jugut .

23 maj 1994 – Një përplasje e pelegrinëve në haxh lë 270 haxhinj myslimanë të vdekur.

23 nëntor 1994 – Një përplasje paniku gjatë një proteste politike në Nagpur, Indi , la 113 të vdekur.

16 tetor 1996 – 84 njerëz vdesin dhe 147 u plagosën ndërsa tifozët e panik shtypen dhe mbyten përpara një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës midis Guatemalës dhe Kosta Rikës në Guatemala City .

9 prill 1998 – Një përplasje e pelegrinëve në një urë në Mekë lë të vdekur 118 haxhinj.

11 Prill 2001 – Të paktën 43 njerëz janë shtypur për vdekje gjatë një ndeshje futbolli në Ellis Park në Johannesburg, Afrika e Jugut .

9 maj 2001 – Më shumë se 120 njerëz u vranë kur policia gjuajti gaz lotsjellës në turmën e trazuar në një stadium në kryeqytetin ganez Akra.

17 shkurt 2003 – 21 persona janë shtypur për vdekje në daljen e shkallëve për në E2, një klub nate në Çikago .

20 Shkurt 2003 – Skena piroteknike gjatë një koncerti Great White në klubin e natës Station në Warwick, Rhode Island , ndezi një zjarr që vret 100 njerëz dhe plagos më shumë se 200 të tjerë.

1 shkurt 2004 – Një panik gjatë një rituali haxhi në Urën e Xhemaratit pranë Mekës lë 251 të vdekur.

25 janar 2005 – Një panik midis pelegrinëve hindu pranë tempullit Mandhradevi në Maharashtra, Indi , la 265 të vdekur.

31 gusht 2005 – Të paktën 640 pelegrinë myslimanë shiitë në Bagdad u vranë kur një parmakë në një urë u shemb gjatë një procesioni fetar, duke dërguar grupe në lumin Tigër.

12 janar 2006 – Një panik midis pelegrinëve myslimanë gjatë një ceremonie haxhi pranë Mekës lë 345 të vdekur.

4 shkurt 2006 – Shtatëdhjetë e tetë njerëz vriten në një përplasje paniku që ndodhi në rrëmujën e PhilSports Arena në Manila, Filipine, teksa ishin duke pritur për një audicion të estradës televizive.

30 shtator 2008 – Të paktën 168 njerëz u vranë dhe 100 u plagosën kur mijëra pelegrinë hindu u kapën në panik në një tempull në Jodhpur, Indi.

24 korrik 2010 – 21 njerëz vdesin dhe më shumë se 650 u plagosën në një përplasje në një tunel të mbushur me njerëz që ishte pika e vetme e hyrjes në festivalin muzikor Love Parade në Duisburg, Gjermani .

22 nëntor 2010 – Më shumë se 340 njerëz u vranë dhe qindra të tjerë u plagosën gjatë një përplasjeje në panik në një festival në kryeqytetin kamboxhian, Phnom Penh .

27 janar 2013 – Një zjarr vret më shumë se 200 njerëz në klubin e natës Kiss në Santa Maria, Brazil .

24 shtator 2015 – Të paktën 2,411 pelegrinë myslimanë vdesin në një përplasje gjatë haxhit në Arabinë Saudite .

30 Prill 2021 –  45 persona vriten dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në një përplasje paniku në pelegrinazhin vjetor të Malit Meron në Izrael .

Shpërndaje në: