Petrit Halilaj fiton çmimin Mario Merz Prize

Petrit Halilaj fiton çmimin Mario Merz Prize

Artisti kosovar Petrit Halilaj ka triumfuar në çmimin Mario Merz Prize.

Para pak minutash, ai është shpallur fitues i këtij çmimi për këtë edicion, duke lënë pas vetes katër artistët tjerë: Francesco Arena, Gili Lavy, Shahryar Nashat dhe Suha Traboulsi.

Pos Halilajt, i cili ka fituar në kategorinë e artit, Geoffrey Godron e ka fituar çmimin në fushën e muzikës.

Halilaj ka lindur në Kostërrc, ndërsa është përfaqësuesi i parë i Kosovës në Bienalen e Venecias në Itali, në vitin 2013-të. Para dy vitesh ka nisur Hajde Foundation, një fondacion për të ndihmuar artistët e rinj nga Kosova, shkruan KultPlus

Petrit Halilaj para pak muajsh morri mirënjohje speciale në Bienalen e Venecias në Itali.

Shpërndaje në: