Play Off kualifikueset: Shorti lë jashtë Kupës së Botës Italinë ose Portugalinë (ose  të dyja)

Periskopi.com Sporti

Në Zurich të Zvicrës është tërhequr shorti për fazën play off të kualifikueseve për Kupën e Botës.

Kupa e Botës Katar 2022 do të mësojë përmes shortit skuadrat e mbetura evropiane që do të marrin pjesë në turne.

Sot, 12 skuadra janë bërë pjesë e shortit në Zurich, dhe tashmë janë mësuar edhe çiftet e para për përballjet.

Çiftet për këto përballje do të jenë si më poshtë.

Rruga A:
Skoci – Ukrainë
Uells – Austri

Rruga B:

Rusi – Poloni
Suedi: Çeki

Rruga C:
Itali : Maqedoni V
Portugali: Turqia

Nga të trija rrugët në Kupën e Botës shkon vetëm nga një skuadër. Pra, fituesit e ndeshjeve të para përballen në një finale të vazos, për biletën drejt Katarit.

Kësisoj, Portugalia dhe Italia, nëse mposhtin Maqedoninë Veriore respektivisht Turqinë, përballen në finalen e rrugës C, për të vendosur për biletën që çon në Katar.

Në përgjithësi, situata thotë kështu;

Fituesi i Uells – Austri luan në shtëpi në finale ndaj fituesit të Skoci – Ukrainë.

Fituesi i Rusi – Poloni luan në shtëpi ndaj fituesit të Suedi – Çeki, kurse;

Fituesi i Portugali – Turqi luan në shtëpi ndaj fituesit të Itali – Maqedoni V. /Periskopi/