Pogba më në fund thyen heshtjen rreth abuzime raciste që iu bënë me një mesazh të fuqishëm

Periskopi.com Sporti

Marcus Rashford është futbollisti i fundit që u abuzua në baza raciste në rrjetet sociale pasi e huqi penalltinë për Manchester Unitedin në humbjen 2-1 nga Crystal Palace, të shtunën.

21-vjeçari u abuzua pasi goditi shtyllën nga 11-metërshi, transmeton Periskopi.

Kjo situatë vjen në të njejtën javë kur u abuzua edhe Paul Pogba pasi huqi një penallti kundër Wolves.

Manchester United v Everton FC - Premier League

Reagimet kanë qenë të shumta pas këtyre abuzimeve, me organizatën anti-diskriminuese “Kick it Out” që kërkoi të ndërmerren masa.

Ndërkohë, trajneri i Man Unitedit, Ole Gunnar Sulskjaer shprehu befasinë e tij se si në vitin 2019 ende ekzistojnë gjërat e tilla.

Mesfushori francez tani ka reaguar në Twitter me një mesazh të fuqishëm.

Ai shkroi: “Paraardhësit e mi dhe prindërit vuajtën për gjeneratën time të jetë e lirë sot, të punojë, të udhëtojë me autobus, të luajë futboll.

“Ofendimet raciste janë injorancë dhe vetëm më bëjnë më të fortë dhe më motivojnë të luftoj për gjeneratën e ardhshme.” /Periskopi.com/

Shpërndaje në: