Policia italiane me vetura anti-plumb të markës Alfa Romeo

Periskopi.com Tech & Auto

Karabinierët janë një departament i ushtrisë italiane që është përgjegjës për shërbimin policor në vend gjersa ka bërë një investim afatgjatë në një veturë tjetër të shkëlqyeshme.

Policia mori një model veçantë Giulia me një motor 2.0 litërsh me zhvillim 197 kuaj/fuqi. Motori është i çiftuar me një kambio automatike me tetë shpejtësi gjersa vetura përshpejton nga 0 në 100 km/orë në 6.6 sekonda dhe arrin maksimumin 230 km/orë.

Giulia mori dritare antiplumb dhe dyer të përparme të nivelit B4, e cila është e mjaftueshme për të mbrojtur kundër plumbave të shkrepur nga madhësia. Vetura gjithashtu ka drita rrotulluese në çati dhe blinker të integruar në pasqyra.

Brendësia është interesante sepse qeliza në pjesën e pasme është e mjaftueshme për vetëm një person, dhe përparësia është se në atë rast ka vend për tre policë.

Dorëzimi i Alfa Romeo Giulia është planifikuar për 70 vjetorin që kur veturat e kompanisë kanë hyrë për herë të parë në shërbim. Modeli i parë ishte 1900 M Matt, dhe më pas mbërriti sedan 1900.

Giulia u shfaq në vitet 1960, e ndjekur nga Alfetta, Alfa Romeo 90, Alfa Romeo 75, Alfa Romeo 155, Alfa Romeo 156 dhe Alfa Romeo 159. Në 2016, kompania dorëzoi dy modele Giulia Quadrifoglio në Carabiniere në Romë dhe Milano.

Shpërndaje në: