Politikanët që duan të zëvendësojnë Merkelin përplasen ashpër në tri debate televizive

Periskopi.com Lajme

Tre politikanët që po luftojnë për të zënë ulësen e kancelares historike gjermane Angela Merkel janë përplasur ashpër në debate televizive në të cilat partia e kancelares ka dështuar të rifitojë momentumin e humbur.

Sondazhet para debatetit të parë televiziv sugjeruan një garë më të hapur se kurrë, me Olaf Scholzin e SPD-së me një epërsi të vogël ndaj Armin Laschetit të CDU-së dhe Annalena Baerbock të partisë së Gjelbër.

Por, debatatet nuk ndërruan mendimet e votuesve, me 36% që ishin për Scholzin, 30 për qind për Baerbockun dhe 25 për qind për Laschetin, raporton Guardian, përcjell Periskopi.

Në debatin e ashpër por respektues dy orësh që mbuloi edhe luftën në Afganistan, rritjen e përdorimit të dronëve ushtarë, krizës klimatike, masave anti-Covid dhe përdorimit të përemrave neutral gjinorë, Baerbock dhe Laschet provuan të bindnin votuesit pse duhet t’i votonin.

Laschet përshkroi ngjarjet e fundit në Afganistan si “katastrofale”. /Periskopi

Shpërndaje në: