Presidenca në pritje të raportit të KQZ-së për zgjedhjet në veri

Presidenca në pritje të raportit të KQZ-së për zgjedhjet në veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është në pritje të raportit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), që më pas të marrë vendim që të shtyjë ose jo zgjedhjet në katër komunat në veri.

Kështu tha për Radion Evropa e Lirë, Bekim Kupina, këshilltar për media i presidentes Osmani.

Zgjedhjet për kryetarë të komunave në veri të Kosovës janë caktuar që të mbahen më 18 dhjetor.

Debati lidhur me shtyrjen ose jo të zgjedhjeve në veri është nxitur pasi në komunat veriore në ditët e fundit ka pasur incidente me armë zjarri dhe granata dore, gjë që ka shtyrë Policinë e Kosovës të rrisë prezencën e saj atje.

Zgjedhjet në Mitrovicë të Veriut u shpallën pasi kryetarët e Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit, dhanë dorëheqje në nëntor, në shenjë pakënaqësie ndaj një vendimi të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave që kanë targa ilegale, të lëshuara nga Serbia.

Osmani deklaroi më 8 dhjetor se do të trajtojë çështjen e shtyrjes së zgjedhjeve, nëse një kërkesë të tillë e bën KQZ-ja. Ajo po ashtu tha se do të marrë raporte vlerësuese për situatën e sigurisë në veri nga autoritetet kompetente.

“Brenda dy-tri ditësh do të qartësohet çështja e shtyrjes apo jo të zgjedhjeve në veri të Kosovës”, tha presidentja.

E para e shtetit tha se shtyrja e zgjedhjeve mund të bëhet vetëm pas konsultimeve me partitë politike.

Zyrtarët zgjedhorë u penguan që të kryenin punën e tyre zyrtare më 6 dhjetor, për shkak se teksa ishin nën përcjelljen e Policisë në veri, zyrat zgjedhore komunale u dëmtuan “nga mjete të rrezikshme, përfshirë granata dore”.

KQZ-ja të enjten ka miratuar një plan operacional për sigurinë e zgjedhjeve, që tha se do t’i dërgohet Policisë.

Për shkak të mungesës së sigurisë fizike, anëtarët e komisioneve komunale të zgjedhjeve në veri të Kosovës, tashmë kanë deklaruar se refuzojnë të shkojnë në vendet e tyre të punës.

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania kanë kërkuar që Kosova të shtyjë mbajtjen e zgjedhjeve, për shkak të incidenteve të shënuara ditëve të fundit.

Autoritetet në Prishtinë i kanë cilësuar si “sulme terroriste” incidentet në veri dhe kanë thënë se “bandat kriminale” që “financohen dhe dirigjohen” nga Serbia janë përgjegjëse për këto akte.

Lista Serbe – partia kryesore e serbëve në Kosovë – në nëntor tërhoqi zyrtarët e saj nga institucionet në veri. Ajo po kundërshton mbajtjen e zgjedhjeve të 18 dhjetorit.

Pasi Policia nisi rritjen e prezencës së saj në veri të Kosovës, Lista Serbe deklaroi më 9 dhjetor se “bartës i rezistencës” në veri është nënkryetari i kësaj partie, Milan Radoiçiq.

Radoiçiq kërkohet nga Kosova për “frikësimin e dëshmitarëve” në rastin gjyqësor të njohur si “Brezovica”. Ai është në listën e zezë amerikane për shkak të përfshirjes së tij në krimin e organizuar ndërkombëtar. Po ashtu, ai është futur nën sanksione nga Britania për shkak të korrupsionit.

 

Shpërndaje në: