Presidenti i Indonezisë merr vendimin për kampionatin pas tragjedisë me tifozë

Presidenti i Indonezisë merr vendimin për kampionatin pas tragjedisë me tifozë

Mbrëmë ndodhi tragjedia më e madhe me tifozë në ndeshjen ndërmjet Arepa dhe Persevaya në Indonezi.

Sipas raportimeve nga mediat ndërkombëtare së paku 127 persona kanë vdekur dhe 200 janë plagosur në betejen e ashpër të tifozëve, shkruan Periskopi.

Ngjarja ka ndodhur në stadiumin Kanjuruhan pas përfundimit të ndeshjes.

Ndërkaq presidenti i shtetit, Joko Widodo ka urdhërar që të gjitha ndeshjet në ligën kryesore të Indonesisë të ndalen derisa të kryehet një hetimi i detajuar i rastit.

Për rastin ka reguar edhe FIFA ku dënon ashpër përdorimin e gazit lotsjellës nga policia.

Shpërndaje në: