Prezantohet Mercedesi-Benzi elektronik – Shpejtësia maksimale, dëshpëruese

Periskopi.com Tech & Auto

Gjigandi gjerman Mercedes-Benz zbuloi veturën e tij të parë plotësisht elektrike EQC.

“I sigurt, i qetë dhe i hijshëm, por mbi të gjitha Mercedes i vërtetë”, përshkruhet EQC shkurtimisht në premierën botërore në Stokholm.

EQC është makina e parë Mercedes-Benz e nisur nën markën EQ që përfaqëson divizionin EV të Daimler, transmeton KosovaPress.

SUV elektrik Mercedes është pak më i madhe se GLC, me një aksesor më të madh pothuajse si E-Klasa. Një paketë baterish 80 kWh e instaluar në dysheme lejon EQC të kalojë rreth 500 kilometra me një mbushje.

Dy motorë elektrikë janë të ngarkuar me makinë që sigurojnë bashkërisht rreth 400 kuaj fuqi dhe nga 0-100 km/h arrin për pesë sekonda, derisa shpejtësia maksimale është kufizuar në 180 km/h.

Mercedes do të prodhojë EQC në objektin e Bremenit dhe do të fillojë në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm.

Daimler do të investojë 10 miliardë euro në instalimin e tij elektrik dhe së bashku me Porsche Taycan, Audi E-tron dhe Jaguar I-Pace do të ushtrojë presion shtesë mbi liderin e këtij segmenti Tesla.

Mercedes do të shpenzojë 1 miliard dollarë në rrjetin global të prodhimit të baterive dhe planifikon të kompletojë dhjetë modele plotësisht elektrike deri më 2022.

Shpërndaje në: