Publikohen sekretet e NASA’s, konfirmohet ekzistenca e një qyteti në Hënë (Foto)

Periskopi.com SOK

Një qytetërim jashtëtokësor papritur shfaqet afër nesh. Megjithatë, ne nuk ishim psikologjikisht të njiheshim me të, thonë shkencëtarët.

Në të njëjtën kohë, prania e qenieve jashtëtokësore është zbuluar afër shtëpisë sonë, në Hënë. Megjithatë, ky zbulim u klasifikua menjëherë si sekret, pasi është aq e pabesueshme saqë madje mund të shkundë parimet ekzistuese sociale, raporton gazeta “Vecherny Volgograd”.

Këtu është një ekstrakt nga gazeta zyrtare:

“Shkencëtarët dhe inxhinierët e NASA-s që morën pjesë në eksplorimin e Marsit dhe Hënës raportuan rezultatet e zbulimeve të tyre në një konferencë për shtyp në Klubin Kombëtar të Uashingtonit më 21 mars të vitit 1996.”

Në takimin u përmend gjithashtu se Bashkimi Sovjetik kishte disa materiale fotografike që provonin praninë e një aktiviteti në Hënë.

Dhe, megjithëse nuk ishte identifikuar se çfarë lloj aktiviteti ishte, mijëra materiale fotografike dhe video nga Apollos dhe stacionit hapësinor Clementine treguan shumë pjesë në sipërfaqen hënore ku ky aktivitet dhe gjurmët e tij ishin krejtësisht të dukshme, raporton “Locklip”, transmeton Periskopi.

Filmat dhe fotografitë e bëra nga astronautët amerikanë gjatë programit Apollo u demonstruan në konferencë.

Njerëzit ishin jashtëzakonisht të habitur përse materialet nuk ishin paraqitur para publikut.

Specialistët e NASA-s u përgjigjën:

“Ishte e vështirë të parashikohej reagimi i njerëzve në informacionin se disa krijesa kishin qenë ose ende janë në Hënë. Përveç kësaj, kishte disa arsye të tjera, të cilat ishin jashtë kontrollit të NASA’s.”

Specialisti i studimeve hënore Richard Hoagland thotë se NASA ende po përpiqet të ndryshojë materialet e fotografive para se të publikohen në katalogët dhe dosjet publike.

Disa hetues, dhe në mesin e tyre Hoagland kanë thënë se një garë jashtëtokësore e kishte përdorur Hënën si një stacion terminali gjatë aktivitetit të tyre në Tokë.

Rrënojat e qyteteve hënore shtrihen për shumë kilometra. Kube të mëdha në bodrumet masive, tunele të shumta dhe ndërtime të tjera ku ka bërë që shkencëtarët të rishqyrtojnë mendimet e tyre në lidhje me Hënën.

Disa objekte pjesërisht të shkatërruara në sipërfaqen hënore nuk mund të vendosen midis formacioneve natyrore gjeologjike, pasi ato janë të organizimit kompleks dhe strukturës gjeometrike.

Në pjesën e sipërme të Rima Hadlit, jo shumë larg vendit ku Apollo-15 kishte zbarkuar, u zbulua një ndërtim i rrethuar nga një mur i gjatë në formë D. Që tani, artefakte të ndryshme janë zbuluar në 44 rajone.

Qendra e Fluturimit Hapësinor NASA Goddard dhe Instituti Planetar Hjuston po hetojnë rajonet.

Gërmimet misterioze në formë tarracash janë zbuluar pranë kraterit Tycho.

Një disk prej rreth 50 metra në diametër qëndron në një bodrum katror të rrethuar me mure.

Ka një sipërfaqe drejtkëndëshe midis një fabrike dhe kraterit Copernicus, i cili është 300 metra i gjerë dhe 400 metra i gjatë.

Astronautët e Apollo-10 morën një fotografi (AS10-32-4822 më poshtë) të një objekti të gjatë një milje të quajtur “Kalaja”, që është në lartësinë prej 14 kilometrash dhe hedh një hije të dallueshme në sipërfaqen hënore.

AS10-32-4822 siç ruhet në arkivin e NASA-s.

Objekti duket të përbëhet nga disa njësi cilindrike dhe një njësi të madhe konjuktive.

Struktura poroze e brendshme e kështjellës shihet qartë në një nga fotot, që jep përshtypjen se disa pjesë të objektit janë transparente.

Astronauti Mitchell u përgjigj pyetjen rreth ndjenjave të tij pas kthimit të tij të suksesshëm:

“Qafa ime ende më dhemb, vazhdimisht kokën duhej ta mbaj të ulur, sepse kemi ndier që nuk ishim vetëm atje. Nuk kishim zgjidhje tjetër përveçse të luteshim.”

Është thënë madje se fluturimet e pilotuara në Hënë mund të ndalohen.

Një specialist i kontrollit të misionit komentoi në foto:

“Djemtë tanë vëzhguan rrënojat e qyteteve hënore, piramidat transparente, kupola, dhe Perëndia e di se çfarë tjetër, të cilat aktualisht janë të fshehura thellë brenda kasafortave të NASA’s.”

Çfarë thonë gjeologët dhe shkencëtarët pas studimit të fotografive të qyteteve hënore dhe objekteve të tjera anormale?

Ata thonë se objekte të tilla nuk mund të jenë formacione natyrore.

“Duhet ta pranojmë se janë artificiale, sidomos kupola dhe piramida”.

Ne nuk ishim gati psikologjikisht për t’u njohur me këtë çështje, dhe disa njerëz mezi besojnë se ato janë të vërteta edhe tani./Periskopi/