Punoja si qen: Gjyshja 103-vjeçare përjetoi kohën kur zezakët trajtoheshin si skllevër, tregon storie sensacionale

Periskopi.com Lajme

Madie Scott foli me mbesën e saj rreth sorollatjes posht e lartë për çdo ditë nëpër rreshtat e pambukut, dhe tregoi si i futeshin gjembat në gishta.

”Kur mësoheni të ndukni pambuk, ju e ndukni, e dini si nduket,” tha ajo, transmeton Periskopi.

Ajo gjithashtu shpjegoi se bëri krejt punën për njerëzit që zotëronin fushat. Një autobus do të vinte dhe do ta merrte atë dhe gjithë të tjerët që punonin në ora 3:00 pas mesnate, dhe nuk do t’i kthente në shtëpi deri në ora 17:00 pasdite.

”Punoja si qen,” Madie rikujtoi. ”E mbillni pamubkun, ka fara. Dhe shkoja në fushë me nënën, nënën time. E pritni pambukun… i di të gjitha truket, sepse e kam bërë. Oh Zot. Tërë atë punë që e kam bërë.”

Videoja është vetëm një nga shumë që Denise ka bërë me gjyshen e saj, duke i dhënë hapësirë të ndajë storie dhe historinë e saj me të tjerët. /Periskopi.com/

@blackbeauty_305Grandma picked cotton from 3am-5pm every day.. She was paid barely anything. Smh! #storytime♬ original sound – Denise B