Putin e Xi shprehin ngushëllime për vdekjen e presidentit iranian

Putin e Xi shprehin ngushëllime për vdekjen e presidentit iranian

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka dërguar ngushëllimet e tij liderit suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, për vdekjen e presidentit iranian, Ebrahim Raisi.

Sipas Kremlinit, Putin i tha Khameneit në një mesazh:

“Ju lutemi pranoni ngushëllimet e mia të thella në lidhje me tragjedinë e madhe që i ndodhi popullit të Republikës Islamike të Iranit”, transmeton Klankosova.tv.

“Sejed Ebrahim Raisi ishte një politikan i shquar, të cilit gjithë jetën iu përkushtua në shërbim të Atdheut”.

“Si një mik i vërtetë i Rusisë, ai dha një kontribut të paçmuar personal në zhvillimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë midis vendeve tona dhe bëri përpjekje të mëdha për t’i sjellë ato në nivelin e partneritetit strategjik”.

Edhe Presidenti kinez, Xi Jinping shprehu ngushëllimet të hënën për vdekjen e presidentit iranian, Ebrahim Raisi, sipas ministrisë së Jashtme.

“Vdekja e tij fatkeqe është një humbje e madhe për popullin iranian dhe gjithashtu shkaktoi që Kina të humbasë një mik të mirë”, tha zëdhënësi i ministrisë së Jashtme, Wang Wenbin në një konferencë të përditshme të lajmeve, raporton AP

Xi vlerësoi gjithashtu “kontributet e rëndësishme të Raisit për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të Iranit” dhe për “përpjekjet pozitive” në marrëdhëniet Kinë-Iran.

Wang shprehu gjithashtu ngushëllime për vdekjen e ministrit të Jashtëm të Iranit, Hossein Amirabdollahian dhe tha se Kina do të vazhdojë të ofrojë ndihmën dhe mbështetjen e nevojshme për Iranin.

Shpërndaje në: