Putin organizon stërvitjen bërthamore, i nxjerr në rrugë raketat e tij ndërkontinentale

Periskopi.com Lajme

Një stërvitje bërthamore është organizuar nga Vladimir Putin me raketat e tij ndërkontinentale Yars të nxjerra në rrugë në një pyll në Siberinë perëndimore.

Gama prej 7500 miljesh e raketave do të thotë se ato do të jenë në gjendje të godasin cilindo vend në Evropë.

Stërvitja e tyre vjen vetëm disa orë pasi ish-presidenti rus dhe kreu aktual i Këshillit të Sigurimit, Dmitry Medvedev, lëshoi kërcënimin bërthamor të Kremlinit, duke paralajmëruar fundin e “ekzistencës së njerëzimit” nëse Moska dënohet për krime lufte.

Një deklaratë nga ministria ruse e mbrojtjes tha sot: “Mbi 100 pjesë të pajisjeve po marrin pjesë në stërvitje.

Ndërsa kryenin manovrat e tyre, njësitë dhe detashmentet e raketave u shpërndanë në një pyll për t’u fshehur.

Ata u stërvitën për vrasjen e diversantëve imitues, zbulimin e zonave të nisjes dhe kalimin nëpër zona “të kontaminuara”, tha ministria e mbrojtjes.

Putini vuri në gatishmëri forcat e tij bërthamore më herët në luftën me Ukrainën dhe stërvitjet e rregullta vazhdojnë të mbahen.