Putin: Vizita e Pelosit në Tajvan ishte provokim

Periskopi.com Lajme

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se vendet perëndimore po kërkonin të shtrinin një “sistem të ngjashëm me NATO-n” në rajonin e Azisë-Paqësorit.

Duke mbajtur fjalimin e mirëseardhjes në konferencën ndërkombëtare të sigurisë në Moskë, Putin tha se Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të “zvarritnin” konfliktin në Ukrainë dhe se vizita e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Tajvan në fillim të këtij muaji ishte “një planifikuar tërësisht provokues”, raporton Al Jazeera.

Kështu sipas Putinit, “SHBA-ja është fajtore për situatën aktuale në botë”.