Renault prezanton dy hibride të reja

Periskopi.com Tech & Auto

Edhe pse të dy modelet janë të etiketuar E-Tech, Clio do të jetë më shumë i një automjeti hibrid, ndërsa Captur do të ketë një sistem hibrid elektrik për të ulur emetimet e CO2, si dhe përdorimin e karburantit.

Captur do të jetë në gjendje të vozisë në “modalitetin” e pastër elektrik rreth 50 km, në gjendje të përzier rreth 65 km dhe në regjionin e qytetit, ku shpejtësia maksimale do të jetë 135 km/orë, transmeton KosovaPress.

Kjo do të bëhet e mundur nga një bateri 400V që do të punojë me dy motorë elektrikë, si dhe një gjeneratë të re të motorëve me katër cilindra 1.6 dhe një kuti ingranazhi hibrid përmes të cilit mund të ndryshohen mënyrat.

Renault thotë se ideja erdhi nga Formula 1, ku ata kishin shumë punë për të bërë paraprakisht për t’i dhënë shoferëve të tyre një mënyrë “të lehtë” për të ndryshuar ingranazhet.

Kur bëhet fjalë për hibridin Clio E-Tech, do të ketë gjëra të ngjashme me Captur në atë që do të ketë një bateri më të vogël, e cila do të jetë në gjendje të rigjenerohet kur frenoni dhe ngadalësoni, gjithashtu një sistem i marrë nga Formula 1.

Si rezultat i të gjitha këtyre, konsumi i karburantit do të zvogëlohet me 40% në krahasim me përdorimin e motorëve me djegie të brendshme.

Clio do të ketë 138 kuaj fuqi, ndërsa Captur 158 kuaj fuqi. Renault nuk ka dhënë shumë detaje, por besohet të jetë ndryshimi në motorin kryesor elektrik.

Renault së shpejti do të zgjerojë versionet e tij hibride, me Megane që pritet të dalë në shitje në vitin 2022.

Shpërndaje në: