Reshje të rralla të borës në Afrikën e Jugut

Periskopi.com Lajme

Pjesa e përparme e ftohtë godet Kepin Perëndimor para se të lëvizet në pjesë të tjera të Afrikës Jugore, duke sjellë reshje bore dhe erëra të forta.

Të enjten, një “front i ftohtë intensiv i lidhur me një lug të pjerrët të ajrit të lartë” goditi pjesët perëndimore të vendit, tha Shërbimi i Motit i Afrikës së Jugut.

Reshje të shumta shiu priten edhe në pjesët perëndimore të Kepit Perëndimor. Kjo do të përhapet në pjesët perëndimore dhe jugore të Kepit Verior.

Kur një front i ftohtë goditi provincën në korrik, Qyteti i Cape Toën tha se për shkak të masave të shëndetit dhe sigurisë Covid-19 u pengua të siguronte strehim për vendbanimet joformale të prekura nga përmbytjet, shkruan africanews,transmeton Klankosova.tv.

Si rezultat i kësaj, akumulimi i reshjeve të borës midis 5cm dhe 10cm pritet në zonat e larta të Cape Ëinelands, Garden Route, Central Karoo dhe pjesët jugore dhe perëndimore të Qarkut Namakëa në Kepin Verior.

Një deklaratë nga Charlotte Poëell, zëdhënësja e menaxhimit të rrezikut nga fatkeqësitë e qytetit, tha se shërbimet e qytetit janë në gatishmëri për t’u marrë me çdo situatë që lidhet me motin e pafavorshëm të parashikuar, të tilla si pastrimi i rrugëve të përmbytura, bllokimi i kanalizimeve dhe pemëve.

Shpërndaje në: