Rezervohen 100 milionë doza vaksinash antiCOVID-19 për vendet e varfra

Periskopi.com Lajme

Njëqind milionë doza shtesë për vaksinën kundër COVID-19 janë rezervuar për vendet e varfra, njoftoi sot Aleanca për Vaksinat (Gavi) që bashkëpunon me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Që prej fillimit të gushtit, Gavi dhe fondacioni ”Bill & Melinda Gate” kishte njoftuar tashmë një bashkëpunim me Serum Institute of India (SII), fabrika më e madhe botërore e vaksinës, për livrimin e 100 milionë dozave.

Vaksinat do të shiten me një çmim maksimal prej 3 dollarë për dozë, me mundësinë për të marrë më shumë.

Shpërndaje në: