Rikthehet ajri i ndotur në Prishtinë – ​Këshilla si të mbroheni

Periskopi.com Shëndeti

Përsëri vëmendja është kthyer te niveli i lartë i ndotjes së ajrit në qytetet e Kosovës, kryesisht në Prishtinë.

Është me rëndësi që gjatë kësaj kohe të dimë të mbrohemi nga ndotja e ajrit, dhe kështu sado pak të mos vuajmë pasojat e mëdha që vinë nga kjo cilësi e ajrit, përcjell KosovaPress.

Më poshtë u sjellim disa këshilla që duhet t’i zbatoni:

Shmangni ecjen në këmbë ose me biçikletë në rrugët e mbingarkuar, ku niveli i ndotjes është i lartë

Shmangeni daljen jashtë në mesditë. Niveli i ndotjes në ajër është më i lartë në mesditë. Prandaj, planifikoni aktivitetet tuaja për në mëngjes ose për në mbrëmje, gjithashtu dilni jashtë vetëm për rastet obligative

Largohuni nga qyteti gjatë fundjavës, shkoni në mal ose fshat që mushkëritë tuaja të marrin ajër të pastër

Mos harroni se frymë duhet të merrni nëpërmjet hundës dhe jo përmes gojës, sepse kjo është shumë e rëndësishme.

Shpërndaje në: