Robotët e seksit mund të shkaktojnë dëme psikologjike tek njerëzit

Periskopi.com Zoya

Studiuesit amerikanë kanë paralajmëruar se mundësia për t’u qasur robotëve seksi me inteligjencë artificiale (AI) paraqet një kërcënim psikologjik dhe moral në rritje për individët dhe shoqërinë.

Ata thonë se teknologjia po i shpëton mbikëqyrjes sepse agjencitë janë shumë të zëna për ta hetuar atë.

Shkencëtarët duan veprim për të parandaluar përdorimin e parregulluar të robotëve të tillë, njofton Klan Kosova.

Dr Christine Hendren nga Universiteti Duke i tha BBC Neës se “aksionet ishin të larta”.

“Disa robotë janë programuar për të protestuar, për të krijuar një skenar përdhunimi,” tha ajo.

“Disa janë të dizajnuara që të duken si fëmijë. Një zhvillues i këtyre në Japoni është një pedofil i vetë-rrëfyer, i cili thotë se kjo pajisje është një profilaktike ndaj tij duke lënduar ndonjëherë një fëmijë të vërtetë”.

“Por, a normalizohet kjo dhe u jep njerëzve një shans për të praktikuar këto sjellje që duhet të trajtohen duke i shtypur thjesht ato?”
Dr Hendren foli në takimin vjetor të Shoqatës Amerikane për Përparimin e Shkencës.

Një numër robotësh seksi reklamohen në internet. Një firmë me qendër në SHBA, Realrobitix, ka postuar një video marketing robotin e saj Harmony për rreth 8,000 dhe 10,000 dollarë, shkruan BBC.

Ky robot ëhtë një kukull, e cila mund të fryjë dhe lëviz sytë dhe qafën, dhe gjithashtu buzët ndërsa flet.

 

 

Shpërndaje në: