Ronaldo kërkon largimin nga Man Utd

Periskopi.com Sporti

Cristiano Ronaldo raportohet se ka kërkuar që Manchester United ta lërë të largohet nëse ata marrin një ofertë të kënaqshme këtë verë.

Vendimi i superyllit portugez 37-vjeçar është nxitur nga dëshira e tij për të luajtur në Ligën e Kampionëve për pjesën e mbetur të karrierës së tij.

Ronaldo ka qenë pjesë e 19 sezoneve radhazi të Ligës së Kampionëve që kur u largua nga Sportingu i Lisbonës për futbollin anglez në verën e vitit 2003.

Sulmuesi ka bërë 183 paraqitje në kompeticionin elitar të Evropës, duke shënuar 140 gola dhe duke shtuar 42 asistime të tjera në atë kohë.

Ai nuk ka luajtur kurrë në Ligën e Evropës, në të cilën Djajtë e Kuq do të paraqiten këtë sezon, pasi kaluan një sezon të mjerueshëm, i cili i bëri ata të përfundojnë në vendin e gjashtë në Premier League.

Reprezentuesi portugez beson se i kanë mbetur edhe ‘tre ose katër vjet’ në nivelin më të lartë të lojës, sipas The Times.

Raportet theksojnë se Ronaldo do të donte ta kalonte atë kohë në një klub ku ai është në gjendje të fitojë trofe të mëdhenj.

Dashuria e Ronaldos për tifozët e United mbetet e fortë si gjithmonë, sipas miqve të ngushtë.

Kampionët e Bundesligës, Bayern Munich dhe rivalët e Premier League, Chelsea, kanë shprehur tashmë një interes për nënshkrimin e sulmuesit me përvojë.

Ronaldo, megjithatë, mbetet në kontratë me United deri në verën e vitit 2023 me një opsion për një vit tjetër.