Rrënqethëse, vajza ruse qan pandalur derisa babai i saj rekrutohet për të luftuar në Ukrainë

Rrënqethëse, vajza ruse qan pandalur derisa babai i saj rekrutohet për të luftuar në Ukrainë

Një video rrënqethëse është shfaqur këtë të premte ku shihet një vajzë ruse duke qarë me të madhe, ndërsa babai i saj rekrutuar hip në një autobus për t’iu bashkuar pushtimit të Ukrainës në mes të shtytjes së mobilizimit masiv të Vladimir Putin, raportoi The Daily Mail.

Presidenti rus ka hapur rrugën që deri në 1 milion rusë të rekrutohen në forcat e armatosura dhe të dërgohen për të luftuar në Ukrainë.

Pamjet regjistrojnë një fëmijë, në dukje një vajzë, duke bërtitur – ndonëse pamjet janë të zbehta – pasi njërit prej rekrutëve i thotë: ‘Baba, mirupafshim. Të lutem kthehu. Baba, mirupafshim, baba… Baba…?‘

Fëmija qan pa ngushëllim ndërsa babai i saj – diku në një grup burrash – largohet ngadalë, disa për të mos u kthyer më kurrë.

Një pretendim ishte se këta burra – të cilët janë afër kufirit të Ukrainës në rajonin e Belgorodit – do të ishin të parët e të saporekrutuarve në front, por të gjithë supozohet se së pari do të kenë të paktën një muaj trajnim.

 

Më vete, studentët e universitetit shihen në një video duke marshuar nga policia nga teatrot e tyre të leksioneve drejt shërbimit të luftës në Ulan-Ude, Buryatia – tashmë një nga rajonet më të goditura për gjakderdhjen në luftën e Putinit.

Skena në Universitetin Shtetëror Buryatia erdhi një ditë pasi ministri i mbrojtjes Sergei Shoigu ishte zotuar se studentët e arsimit të lartë nuk do të regjistroheshin.

Të enjten, despoti Putins njoftoi se 300,000 njerëz me përvojë të mëparshme luftarake ose aftësi të specializuara do të dërgohen në vijën e frontit në Ukrainë, ku grupet e para do të shihen duke puthur lamtumirë të dashurit e tyre sot.

Megjithatë, urdhri zyrtar u publikua me një paragraf të zbrazur në mënyrë ogurzeze. Zëdhënësi i Putinit thotë se ka të bëjë me numrin që mund të thirret dhe një burim brenda pallatit presidencial tani pretendon se thotë ‘1 milion’.

Dokumenti gjithashtu nuk përmend përvojën e mëparshme luftarake dhe nuk vendos kufizime se kush mund të thirret, përveç atyre që janë shumë të moshuar, të sëmurë ose në burg – duke hapur derën për pothuajse këdo që duhet të thirret.

Shpërndaje në: